Dyrektywa CSRD zastępuje wcześniejszą Dyrektywę NFRD (Non-Financial Reporting Directive) i jest ona znacznie bardziej kompleksowa, zarówno od strony podmiotów, które obejmuje, jak i zakresu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG). Nowe wymogi Dyrektywy CSRD obejmują nie tylko największe podmioty interesu publicznego (jak to było w przypadku raportowania niefinansowego NFRD) ale też małe i średnie przedsiębiorstwa. Dyrektywa CSRD wprowadza również szerszy zakres tematów oraz bardziej szczegółowe wymogi dotyczące składania raportów, koncentrując się na obszarze ESG i sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przewiduje się, że nowa Dyrektywa CSRD zobowiązuje do raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju ESG prawie 50 tysięcy przedsiębiorstw w całej UE czyli około 10 razy więcej niż Dyrektywa NFRD.
Dyrektywa wprowadza nowe wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju firmy. Zmiany w obowiązkach przedsiębiorstw w zakresie raportowania ESG będą wprowadzane stopniowo, w zależności od wielkości i charakteru firm i grup spółek, wraz z naciskiem na ład korporacyjny.
Za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2024 r. lub po tej dacie (pierwsze sprawozdanie przypada na rok 2025)
Czyli obowiązek raportowania ESG mają podmioty:
To także tyczy się jednostek interesu publicznego, które są spółką-matką dla grupy spółek, która w ujęciu skonsolidowanym (czyli łącznie) ma na dzień bilansowy średnią liczbę przekraczającą 500 zatrudnionych w roku obrotowym.
Za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2025 r. lub po tej dacie (pierwsze sprawozdanie przypada na rok 2026)
Czyli obowiązek składania raportu mają:
Za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2026 r. lub po tej dacie (pierwsze sprawozdanie przypada na rok 2027)
Przez pierwsze dwa lata małe i średnie jednostki interesu publicznego będą mogły nie uwzględniać w sprawozdaniach z działalności informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, jeśli przedstawią powód rezygnacji..
Za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2026 r. lub po tej dacie (pierwsze sprawozdanie przypada na rok 2027)
Duże jednostki to jednostki, które na dzień bilansowy przekraczają co najmniej dwa z trzech następujących kryteriów:
a) suma bilansowa: 20.000.000 EUR;
b) przychody netto ze sprzedaży: 40.000.000 EUR;
c) średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 250 pracowników
Jednostka interesu publicznego to m.in. emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym państwa Unii Europejskiej.
ESG (environmental, social, governance), adică responsabilitatea socială, de mediu și de guvernanță...
Citește articolulAmprenta de carbon a organizației și a produsului sunt indicatori care ajută la calcularea amprentei de carbon
Citește articolulESRS reprezintă primul set de standarde europene de raportare ESG, care va fi reglementat de directivă CSRD
Citește articolul