OMIDA Group to wiodący holding zintegrowanych spółek spedycyjno-logistyczych, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży TSL (transportu, spedycji i logistyki) w Polsce oraz jedna z największych firm z polskim kapitałem na tym rynku. Grupa świadczy usługi spedycji drogowej, morskiej, lotniczej, kolejowej, transportu intermodalnego oraz logistyki kontraktowej. Jako Integrator Logistyczny łączy spółki z sektora TSL w celu zwiększania ich portfolio produktowego, korzystając przy tym z efektów synergii.
Grupa OMIDA od lat prowadzi szeroko zakrojone działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, angażując się w wiele projektów wywierających pozytywny wpływ na otoczenie, wśród których można wymienić wspieranie firm w 150 krajach w rozwijaniu nowoczesnej kultury miejsca pracy opartej na zaufaniu i osiąganiu lepszych wyników biznesowych. Dowodem na zaangażowanie firmy w tworzenie pozytywnego wpływu może być też Certyfikat Great Place To Work®, którym OMIDA Group została uhonorowana dwukrotnie.
Główną motywacją do intensywnych działań w zakresie ESG jest dla Grupy chęć utrzymania konkurencyjności na rynku i ciągłego ulepszania swoich usług. Raport zrównoważonego rozwoju jest dla Grupy motywacją i okazją do ujednolicenia, zmierzenia i zaprezentowania zewnętrznym interesariuszom wartości, które od lat zintegrowane są w strukturze i działaniach firmy, a które do tej pory nie były w wystarczającym stopniu komunikowane.
Największym wyzwaniem dla Grupy była identyfikacja i zebranie danych, które należy raportować, w szczególności tych dotyczących śladu węglowego, który w branży TSL (transportu, spedycji i logistyki) ma kluczowe znaczenie. Z uwagi na fakt, że OMIDA Group pełni rolę operatora logistycznego, a nie tylko firmy transportowej, Grupa wyraziła potrzebę konsultacji i wsparcia w zakresie identyfikacji danych, które musi zebrać i zaraportować, aby odpowiednio przygotować się do wymagań dyrektywy CSRD.
Współpraca Envirly z Grupą OMIDA składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to analiza podwójnej istotności (Double Materiality Assessment), która jest obowiązkowym pierwszym etapem raportowania zrównoważonego rozwoju i pomaga zidentyfikować istotne dla działalności firmy i jej interesariuszy kwestie środowiskowe, społeczne i korporacyjne. Kolejne kroki to kalkulacja i analiza śladu węglowego firmy oraz analiza procedur związanych z własnymi pracownikami i ładem korporacyjnym, która obejmuje zagadnienia takie jak procedury antymobbingowe, ochrona sygnalistów, czy przeciwdziałanie korupcji.
Celem współpracy jest zbudowanie wewnętrznego know-how i wykształcenie wśród zespołu OMIDA Group kompetencji, które pozwolą firmie w przyszłości samodzielnie, przy użyciu Platformy Envirly, raportować kwestie zrównoważonego rozwoju.
Współpraca realizowana jest z wykorzystaniem narzędzi Envirly: Platformy Envirly ESG i Envirly GHG. Nad całością procesu czuwa dedykowany zespół ekspercki ds. zrównoważonego rozwoju.
Dzięki wykorzystaniu Platformy Envirly Grupa OMIDA mogła efektywnie zarządzać kwestiami ESG bez tworzenia dodatkowego etatu. Rolę koordynatora ESG, w tym nadzór nad przygotowaniem próbnego raportu za rok 2024, powierzono Inez Kawickiej (Legal & Compliance Director w Omida SSC, ESG Officer w OMIDA Group), która współpracuje z wewnętrzną grupą roboczą. Takie rozwiązanie pozwoliło firmie osiągnąć znaczące oszczędności kadrowe przy zachowaniu wysokiej jakości procesów ESG.
Współpraca opiera się na regularnych spotkaniach ekspertów Envirly z pracownikami OMIDA Group. Pozwala to na monitorowanie postępów prac nad przygotowywaniem raportu zrównoważonego rozwoju. Mimo że Grupa zostanie objęta obowiązkiem raportowania dopiero za 2025 rok, już teraz zdecydowano się na rozpoczęcie prac.
OMIDA Group ceni sobie utrzymywanie konkurencyjności na wielu polach. Nieustannie doskonali procesy w sektorze TSL, monitoruje i analizuje dane, mierzy postępy i efektywność działań wszystkich swoich spółek. Dzięki współpracy z Envirly zyskała także narzędzia i umiejętności monitorowania, analizowania i weryfikowania danych i wskaźników zrównoważonego rozwoju.
OMIDA jest organizacją, która doskonale rozumie trudność zarządzania danymi w różnych lokalizacjach oraz to, jak ważna jest dbałość o poprawność danych i sprawną ich agregację. Współpraca z Envirly pomogła zaadresować potrzebę zunifikowania, ujednolicenia, złożenia wszystkich działań firmy w jedną całość.
“Podejmij decyzję i zacznij działać jak najszybciej. Bo tak naprawdę Twoja firma już jest spóźniona”
- to rada, którą Grupa OMIDA kieruje do spółek, które nie rozpoczęły jeszcze przygotowań do procesu raportowania.
Działania Grupy w zakresie zrównoważonego rozwoju odzwierciedlają jej zaangażowanie nie tylko w kwestie ESG — podkreślają również wagę, jaką Grupa przywiązuje do transparentności i odpowiedzialności wobec swoich klientów, partnerów i całego społeczeństwa.
NBS Communications zobowiązało się do zarządzania swoim śladem węglowym i minimalizacji wpływu na środowisko.
Poznaj historię >Współpraca Envirly z Bankiem BNP Paribas: Skuteczne zarządzanie śladem węglowym dla zrównoważonej przyszłości.
Poznaj historię >Współpraca Envirly z OMIDA Group: przecieranie szlaków raportowania zrównoważonego rozwoju w branży TSL
Poznaj historię >Współpraca z Envirly pozwoliła Grupie OMIDA osiągnąć szereg kluczowych celów w obszarze ESG. Firma skutecznie wdrożyła kompleksowy system raportowania zrównoważonego rozwoju, obejmujący kalkulację śladu węglowego w branży TSL. OMIDA Group zoptymalizowała zarządzanie kwestiami ESG bez tworzenia dodatkowego etatu, powierzając rolę koordynatora ESG wewnętrznemu zespołowi. Dzięki platformie Envirly, firma uzyskała narzędzia do efektywnego monitorowania i analizowania wskaźników zrównoważonego rozwoju. OMIDA Group wyprzedza wymogi regulacyjne, przygotowując się do raportowania CSRD już w 2024 roku, choć obowiązek wejdzie w życie w 2025. Firma aktywnie buduje wewnętrzne kompetencje ESG i angażuje pracowników w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, dążąc do wzmocnienia swojej pozycji konkurencyjnej na rynku TSL.