Współpraca Envirly z Seris Konsalnet - holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju w branży security

Seris Konsalnet

Seris Konsalnet jest liderem rynku ochrony fizycznej i monitoringu w Polsce. Jako jedna z największych firm dostarczających usługi z zakresu bezpieczeństwa i utrzymania czystości jest częścią międzynarodowej Grupy SERIS – jednego z globalnych liderów rynku security. W Polsce od ponad 30 lat dba o bezpieczeństwo wielu firm, instytucji publicznych i gospodarstw domowych.

Rok založení
20 000
Rok reportingu
2024
Počet zaměstnanců
1994
Celkové emise CO2eq

Oblasti reportingu

Zakres 1 - Emisje bezpośrednie
Zakres 2 - Elektryczność
Zakres 3 - Dojazdy i podróże pracowników
Zakres 3 - Odpady
Zakres 3 - Aktywa dzierżawione
Zakres 3 - Zakupione towary i usługi

Analýza výsledků

Obsah

01. Wprowadzenie

02. Motywacja do rozpoczęcia działań w zakresie zrównoważonego rozwoju

03. Wyzwania

04. Charakterystyka współpracy

05. Przebieg i organizacja pracy

06. Korzyści z raportowania zrównoważonego rozwoju

07. Jakim doświadczeniem z procesu raportowania zrównoważonego rozwoju może podzielić się Seris?

Wprowadzenie

Seris Konsalnet od lat kreuje i wspiera inicjatywy, które obecnie wpisują się w  zrównoważony rozwój. W zakresie redukcji wpływu na środowisko do takich działań należą m.in.: ograniczanie śladu węglowego poprzez zmniejszanie zużycia prądu i wdrażanie procedur ekologicznej jazdy samochodami floty oraz dystrybucja ekologicznej chemii w ramach świadczonych usług cleaningowych. Ponadto Seris Konsalnet nieustannie buduje partnerstwa z instytucjami edukacyjnymi i wspiera organizacje charytatywne. Zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami i rozwijając polityki zapobiegające dyskryminacji w procesach rekrutacyjnych czy dostępie do awansów, firma tworzy inkluzywne i przyjazne miejsce pracy. 

Motywacja do rozpoczęcia działań w zakresie zrównoważonego rozwoju

Firma Seris dostrzegła potrzebę ustrukturyzowania działań w obszarze zrównoważonego rozwoju, kierując się zarówno czynnikami regulacyjnymi, jak i biznesowymi. Zbliżające się regulacje dotyczące raportowania ESG, choć istotne, nie są jednak jedynym motywatorem. Seris Konsalnet postrzega je jako szansę na budowanie długoterminowych korzyści oraz przewag konkurencyjnych na rynku.

Jednym z kluczowych impulsów było rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju
w łańcuchu wartości. Współpracujący z firmą kontrahenci coraz częściej weryfikują zgodności z normami ESG, co wpływa na kształtowanie standardów współpracy. Firma uznała, że aktywne podejście w tym obszarze nie tylko ułatwi utrzymanie relacji z partnerami biznesowymi, ale także otworzy drzwi do nowych możliwości rynkowych.

Seris widzi w raportowaniu ESG nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim inwestycję w przyszłość. Transparentność działań w zakresie zrównoważonego rozwoju pozwala budować zaufanie wśród interesariuszy, wzmacniać wizerunek marki oraz przyciągać świadomych konsumentów i partnerów.

Wyzwania

Jednym z największych wyzwań, z jakimi zmierzyła się firma Seris, były obawy pracowników, dotyczące wymaganych przez Dyrektywę CSRD aspektów ujawnień i detaliczności. W wytycznych do raportowania, tzw. ESRS, mamy ponad 1000 punktów danych do ujawnienia – często bardzo szczegółowych, których istotność musieliśmy ocenić z perspektywy prowadzonej działalności. 

Kluczową rolę w procesie zmiany podejścia odegrała szeroko zakrojona edukacja, otwarta dyskusja z ekspertami Envirly dotycząca tego, że raportowanie zrównoważonego rozwoju wkrótce będzie równie istotne, jak raportowanie finansowe, oraz że wiązać się będzie z podobnymi obowiązkami i konsekwencjami w przypadku niedopełnienia obowiązków. Dzięki szkoleniom i wspólnemu zaangażowaniu udało się stopniowo wprowadzić ESG jako ważny element codziennej pracy naszych zespołów.

Charakterystyka współpracy

Seris poszukiwał partnera, który nie tylko pomoże wyłonić wymagane do zaraportowania punkty, ale także wesprze firmę w codziennej transformacji procesów, dlatego wybór padł na Envirly — spółkę dostarczającą zarówno zaawansowaną technologię do raportowania, jak i wsparcie doświadczonych ekspertów. Współpraca Envirly z Seris rozpoczęła się od szkoleń dla rady nadzorczej, kadry managerskiej i pracowników, a następnie przeprowadzenia analizy podwójnej istotności. 

Przebieg i organizacja pracy

Po stronie Seris Konsalnet projekt koordynowany jest przez osobę odpowiedzialną wcześniej za obszar CSR i marketing, która dodatkowo podjęła studia z zakresu ESG, aby lepiej rozumieć specyfikę i zakres przyszłych wymogów.

"Świadomi faktu, że raportowania nie da się zamknąć w kompetencjach jednej osoby, rozpoczęliśmy tworzenie grup roboczych, do których włączani są przedstawiciele poszczególnych obszarów biznesowych. Członkowie grup roboczych mają wiedzę o procesach składających się na oferowane dla rynku usługi, w których korze są zbierane dane do raportu. Łącząc ich w zespoły, byliśmy w stanie wspólnymi siłami ująć istotne aspekty raportowania z punktu naszego wpływu, a także wpływu finansowego na organizację i wypracować rzetelne podejście do przekazywanych danych”

- podsumowuje Magda Nojszewska.

Korzyści z raportowania zrównoważonego rozwoju

Do tego dochodzi budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku:

“Jako firma świadcząca usługi outsourcingowe w Polsce, działamy na rynku ceny. Wyzwaniem jest budowanie wartości dodanej i innowacji w usługach, kiedy oczekiwania stawiane przez klientów koncentrują się na możliwie najbardziej ekonomicznym podejściu. Efekt dyrektywy CSRD sprzyja zmianie podejście co do sposobu, jak i zakresu realizowanych przez nas usług. Docenia to, co i w jaki sposób robimy dla społeczności lokalnej i dla naszych pracowników. Dodatkowo już teraz ok. 30% kluczowych klientów pyta nas o raporty śladu węglowego, naszą ocenę w EcoVadis czy to, na jakim etapie zaawansowania jesteśmy w przygotowaniu do raportowania zgodnego z dyrektywą CSRD” 

- zauważa Magda Nojszewska.

Jakim doświadczeniem z procesu raportowania zrównoważonego rozwoju może podzielić się Seris?

“Przede wszystkim - nie zwlekajcie z podjęciem działań. Raport jako obowiązek dla firm wszedł niedawno w regulacje krajowe w ramach ustawy o rachunkowości zarządczej i biegłych rewidentach – obowiązek stał się faktem. Nawet jeśli Wasza firma nie jest jeszcze objęta raportowaniem za 2024 czy 2025 rok, to interesariusze tacy jak instytucje finansowe czy spółki giełdowe w ramach swoich łańcuchów wartości będą zobowiązani pytać o aspekty składające się na obszar ESG swoich dostawców bez względu na rozmiar ich działalności. Dodatkowo warto śledzić coraz to nowe regulacji unijne, które są powiązane z aspektami społecznymi czy środowiskowymi, a mają lub niedługo będą miały wpływ na działanie Waszego biznesu. Im szybciej podejmiecie temat przygotowania się do zbierania danych, tym cały proces będzie mniejszą autoagresją dla organizacji. Wasi eksperci zyskają czas i przestrzeń na to, żeby wpisać wymogi, które przynosi rewolucja raportowania w wartość prowadzonego przez Was biznesu”

- podsumowuje Magda Nojszewska, Dyrektorka marketingu i ESG w Seris.

Připojte se k více než 200 společnostem pracujícím pro klima
Dohodněte si schůzku
Daniel Bury
Carbon Management Consultant

Mohlo by vás zajímat

PR a marketing

NBS Communications

Společnost NBS Communications se zavázala řídit uhlíkovou stopu a minimalizovat dopad na životní prostředí.

Přečtěte si více >
Bankovnictví

PFR a KAPE

Envirly jako praktický nástroj pro účastníky workshopů PFR a KAPE o počítání uhlíkové stopy organizace

Přečtěte si více >
Právní služby

AK Marushkin

Advokátní kancelář Marushkin se rozhodla řídit svou uhlíkovou stopu a usilovat o klimatickou neutralitu.

Přečtěte si více >

Współpraca Seris Konsalnet z Envirly pozwoliła firmie osiągnąć szereg kluczowych celów w obszarze ESG. Dzięki wspólnym działaniom udało się wyłonić wymagane do zaraportowania punkty, ale także stworzyć i usystematyzować procesy prowadzące do całościowej transformacji działań operacyjnych firmy. To wszystko dzięki Envirly — spółce dostarczającej zarówno zaawansowaną technologię do raportowania, jak i wsparcie doświadczonych ekspertów.

SLUŽBY